Aktuální ročník

Podobně jako v minulých letech, i letos Hvězdárna v Rokycanech a Plzni připravuje na období letních školních prázdnin již tradiční letní astronomické praktikum – Expedici 2020, které navazuje na celoroční činnost astronomických kroužků. Letní pozorovací praktikum je určeno zejména pro začínající mladé zájemce o pozorovací astronomii a pro pozorovatele, kteří jsou aktivní celoročně.

Začátečníci si osvojí orientaci na obloze a základní manipulaci s dalekohledem. Podíváte se jak přes menší binokuláry, tak větší dalekohledy. Zájemci si mohou vyzkoušet kresby Měsíce, planet či deep-sky objektů. Ti, kdo jdou ještě dál, se zabývají astronomickou fotografií. Nezbytnou skupinou jsou i pozorovatelé meteorů, kteří při pozorování využívají jen vlastní oči. Po dlouhé pozorovací noci a troše spánku se na obloze nabízí další objekt zájmu, a sice Slunce. Denní program je rovněž vyplňován přednáškami. Kromě teoretických informací naberete i praktické poznatky, jak co pozorovat a zpracovávat.

Expedice star trailspozorování Sluncezpracování datStřelbaletecký snímeknástup

Místem konání je již osvědčený areál fotbalového hřiště v Bažantnici u obce Hvozd, jenž poskytuje potřebné zázemí pro tento typ akce. Účastníci budou spát ve vlastních stanech. V budově areálu jsou dále k dispozici dvě obyvatelné místnosti, skladové prostory, koupelna i záchody. Organizační zajištění, vybavení a dopravu techniky bude zajišťovat Hvězdárna Plzeň. Pokud máte vlastní dalekohled, můžete si jej samozřejmě vzít s sebou.

Zaujala tě Expedice? Chceš se vyznat na obloze, umět používat astronomický dalekohled a strávit dva týdny se stejně zaujatými lidmi? Vyplň přihlášku, pošli ji a pojeď s námi.

Pro koho: Pro všechny mladé zájemce o astronomii

Kdy: 10. až 23. srpna 2020

Kde: Bažantnice, okres Plzeň-sever

Předpokládaná cena: 3 600 Kč (celé praktikum) nebo 280 Kč/den + jednorázový režijní poplatek 100 Kč

Mezní termín odevzdání přihlášky: 30.6.2020

Přihláška se stává platnou až po uhrazení příslušné částky. Způsoby platby naleznete přímo na přihlášce. Je nutné s spolu přihláškou odevzdat i souhlas s poskytováním osobních údajů.

Přihláška

Akce se připravuje

Více informací o Expedicích naleznete na těchto stránkách, například v sekci Novinky.

Kudy do Bažantnice

Doprava je možná automobilem, lze však využít i hromadných dopravních prostředků. Jízdní řády autobusů naleznete zde. Popis jedné z možných cest po silnici je znázorněn na mapě níže. Nejsložitější část trasy se nachází přímo v Bažantnici, kdy je potřeba při příjezdu od Plzně neminout nenápadné odbočení doleva na prašnou cestu, která vede až k fotbalovému hřišti. Odbočka vede mezi domy těsně za jedinou křižovatkou v Bažantnici.

© 2020 Copyright - Expedice
Telefon: 377 388 400